Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koaliční bouřka

2. 4. 2011

 

Koaliční bouřka
 S nástupem třeskuté svobody po Velkém listopadovém třesku sedmdesáti procentům občanů stále více mrzne úsměv na rtech. Legrace kvapem ubývá. Bylo by možno říci, že pověstná česká sranda se vytrácí. Když se lidé sejdou, lhostejno při jaké příležitosti, už si nevyprávějí vtipy. Svorně nadávají na vládní opatření a stále více je vzrušuje představa defenestrace.
 Pokles srandy se projevuje v té nejlidovější kultuře, která je národu předkládána. Filmová produkce se po hluboké krizi, která přišla bezprostředně po Velkém třesku, pomalu ekonomicky vzmáhá pouze tím, že se podbízí režimu. O médiích, rozhlasu i televizi ani nemluvě. Nic nového pod sluncem.
 I soudružka Švorcová svého času plamenně hřímala: „My musíme neustále našim mladým připomínat hrdinný boj naší strany a těžkosti, se kterými jsme se museli potýkat, abychom mohli vybudovat světlou současnost“.
 A tak dle této osvědčené metody vznikají díla, která se předhánějí v tom, jak co nejvíce poplivat naší minulost, aby si národ uvědomil, jak se teď máme. Aby si naši mladí uvědomili, že sluníčko svítí až od Vítězného listopadu. A že žádné jaro nebyla tráva tak zelená, jako je nyní. A stromy a zahrady nikdy nekvetly tak jako nyní, když jsme svobodní. A to vše zařídila naše moudrá vláda, jenom tím, že odstavila od válu komunisty, kteří by to všechno zase zašlapali.
 Pouze na takové filmy se naleznou mecenáši. Obyčejnou srandu by považovali za zbytečnou investici. O televizních seriálech ani nemluvě. Ty se produkují přímo z peněz koncesionářů. Nejpikantnější na věci je, že tuto tvorbu produkují především mladí, ambiciózní umělci, kteří tu dobu znají pouze z doslechu. Nebo ti, kteří se dodnes holedbají, jací byli hrdinové, že kašlali na spartakiádu a místo toho vymetali hospody.
 České televizi ale peníze nesmrdí. Klidně jako bonbónek uvádí úspěšné zábavné pořady z doby, kterou sama denně poplivává. Dokonce aby získala prostředky na další politickou masáž a hlavně na odměny pro své vedení, vydává tyto pořady na DVD a dělá jim mohutnou propagaci. Ze současné tvorby není co nahrávat.
 No ale není zase až tak zle. Srandu, která chybí v kultuře a běžném životě, bohatě nahrazuje politická scéna. Je to sice trochu šibeniční humor, ale sranda je to dokonalá. Stačí jenom sledovat a dávat si do souvislostí.
 Taškařice začala již v předvolebním období. Popsal jsem v článku Jak jsme jim to natřeli. Dinosaurům. Dinosauři, kteří si uvědomovali, že jsou profláknutí a že voliči chtějí změnu, se přikrčili za připravené prostěradlo a navrch vystrčili pouze krásné, fungl nové maňásky. Lidičky, podívejte, tady je úplně nová krev. To je ta změna, kterou hledáte.
 Jakmile padly volby, nechali padnout prostěradla a skrytí dinosauři se opět chopili moci. Taktika, kterou zvolili, byla ještě účinnější, než sami čekali. Voliči, toužící po změně jim upevnili pozice tak, že se jim o tom ani nesnilo.
 Zdá se ale, že svou taktiku trochu přepískli. Zřejmě si před volbami příliš uvědomovali, jak moc jsou profláknutí. Hledali tedy maňásky čisté, neprofláknuté, důvěryhodné. Toto sehrané bratrstvo dinosaurů a kmotrů které přežilo bez výrazných šrámů volby, přepokládalo, že maňásci splní svůj úkol, už nebudou potřeba a „hurá, jedeme dál“. Jak jinak si vysvětlit, že téměř bezprostředně po volbách vypukla aféra ministra Drobila. Těsně po nástupu vlády rozpočtové odpovědnosti s prioritním zaměřením na potlačení korupce.
 Představme si, že by se akce neprovalila. Projekt čistička by byl schválen, do pokladny ODS by odplulo půl miliardy a vláda by dál konala „protikorupční opatření“.
 Ale ouha. Stalo se něco, co nepředpokládali. Jednoho maňáska uklidili mimo republiku. aby objížděl své šlechtické příbuzenstvo, o druhém již předem věděli, že je to tak hodný kluk až je měkký. Přesto se jim stalo, že se jim do sestavy vloudili jedinci, kteří svou úlohu vzali doopravdy. Tak se stalo, že akce Drobil praskla. Protože jeden volební tahoun to vzal doopravdy, informaci si nejen nenechal pro sebe, už vůbec se ji nesnažil ututlat. Naopak poradil, jak pořídit důkazy. 
 To byla pro bratrstvo podpásovka. Připomeňme si předvolební bildboardy, na kterých představitel nové krve s vyhrnutými rukávy drtí korupci jako kdysi na podobných poutačích úderná dělnická pěst drtila imperialisty, kapitalisty a buržoasii v podobě hadů, kteří se kroutili pod touto pěstí.
 Vládní bratrstvo mělo vynikající příležitost ukázat, jak doopravdy myslí své sliby. A demonstrovat, jak radikálně s podobnými nešvary zatočí. Ministr John mohl dostat státní vyznamenání, hlavní aktér Michálek mohl dostat diplom a být povýšen. Ministr Drobil se mohl zodpovídat před soudem z trestných činů ve stadiu přípravy. Průkazně dokázaných.
 Skutečnost? Pan Michálek je dodnes nezaměstnaný, exministr Drobil je uklizen a hasiči a policisti sepisují petici za odvolání ministra Johna. Čeká se, až aféra „vyšumí“. Jen ten John by měl vypadnout. Aby ho zas něco nenapadlo.
 Hlavní komik vládní party, zvaný Íčko, prohlásil opovržlivě, že ministr John zmařil vyšetřování. Tím, že místo aby věc oznámil policii, sám nechal obstarat důkazy. S tím je nutno souhlasit. John zmařil vyšetřování, jakých jsme byli svědky již nesčílněkrát. Policii by chyběly důkazy, státní zástupce by věc odložil pro nedostatek důkazů. Tak toto vyšetřování John zmařil. To je pravda.
 Špičková celebrita naší kultury, ředitel Národní galerie pan Knížák prohlásil, že tak hnusný člověk, který si nahrává svého nadřízeného, mu nestojí ani za pozdrav. Jsme prostě kulturní národ.
 Další taškařice se odehrává na ministerstvu obrany. To je rajón pro pikle jak stvořený. Zakázky v objemu desítek miliard, v utajeném režimu. No a do tohoto rajónu pronikl další zatvrzelý naivka, co to vzal doopravdy. Odhaluje lumpárny s nákupem zbrojního materiálu. Tam vyletěly do luftu miliardy. Je tak zatvrzelý, že jde stále více do minulosti. Všichni, kteří mají máslo na hlavě, si museli prokousnout trenky.
 A hle. Zcela „náhodou“ ministerstvo financí vykonalo hloubkovou prověrku z předministerské činnosti právě tohoto naivky. Zcela přesně podle i za komunistů známého hesla: „Horlivý prosťáček je horší, než třídní nepřítel“. (zjemněno)
 No a vida: Ozvučení všech akcí během našeho předsednictví EU sice fungovalo precisně, ovšem firma Promopro se nakapsovala. Za to může ten horlivý naivka. Už to není naivka, už je to lump a když nenechá toho šťourání a nepodá demisi, nezaslouží si nic jiného, než opovržení. Razantně a nekompromisně to do medií deklamoval nejdélesloužící dinosaurus a pravý vůdce této vlády.
 A světe div se. Ten hodný kluk, který je tak hodný, až je měkký a prozatím před dinosaurem srážející paty, se vzepjal k hrdinskému činu. Prohlásil, že kdo bude požadovat, aby některý z členů vlády odstoupil, vyletí sám. To si ale dovolil moc. Okamžitě slyšel. „Tak takhle ne, Péťo. Uvědom si, že hřímat z tribun, označovat za lumpa kohokoli nepohodlného můžeme pouze my. Dinosauři. Ale co jsi Ty? Uvědom si, že jsi pouhý z naší vůle předseda vlády. Figurka. Maňásek. Tvá úloha skončila. To bychom Ti ty Tvoje bábovičky taky mohli rozšlapat“. Rozehráno perfektně. Jsem zvědav na pointu. Losna, nebo Mažňák? 
 O co v této „kauze“ jde? Celá akce vyšla (podle různých pramenů) na 350 – 550 milionů. Ta činnost, tedy ozvučení něco jistě stálo. Pokud si tam někdo něco „ulil“, kolik to mohlo být? Navíc ještě není vůbec nic prokázáno.Drobil hodlal „ulít“ rovnou půlmiliardu. Prokazatelně. Je v klídku. čeká se, až to vyšumí.
 Nedostatkem smyslu pro srandu netrpí ani názory třetí vládní strany, ani opozice. Sociál Sobotka se do toho pustil rázně. Nekompromisně požaduje, aby ten naivka z obrany vylítl. Bude požadovat mimořádnou schůzi. Myslí si, že touto nekompromisností získá politické body. S nadutými plícemi demonstruje, jak je jeho strana nekompromisní ke všemu negativnímu. Vůbec netuší, čemu a komu nahrává. Ještě se mu zřejmě točí hlava z bouřlivého sjezdu.
 Své straně by prospěl, kdyby se držel Napoleonova hesla: „Když dělá nepřítel chybu, nesmíme ho vyrušovat“.
 No a studentka, která se rovnou ze studií odebrala řídit stát a reprezentuje třetí vládní stranu, je stejně nekompromisní. Chybí jí pouze modrá košile s výrazným odznakem na levém ňadru. Stejně zapálená a stejně naivní. Praktiky podsvětí zřejmě ještě v osnovách neměli.
 Není to k popukání? Nekonečný seriál, denně na ČT 1 v 19:00. A každou neděli ve 13:00 dvě hodiny prémiového nášupu.
 Jan Sladký