Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skvělý komik Kalousek

 Skvělý komik Kalousek

Kdysi, za hluboké totality tehdy Československá televize připravovala různé pravidelné pořady. Např. televizní inscenace. To byly obvykle velice kvalitní pořady, které Čs. televize natáčela filmovou technikou pouze pro potřebu vlastního vysílání. Tyto pravidelné inscenace měly obvykle poněkud kratší metráž než celovečerní film, jinak se od filmu příliš nelišily. Na jejich tvorbě se podíleli přední umělci, od autorů předlohy (velice často to byla kvalitní povídka) scénáristů, kameramanů až po špičkové herce.
Zvláštní pozornost Čs. televize věnovala pátečním a zejména sobotním večerním vysílacím časům. Do těchto vysílacích oken umisťovala převážně zábavné pořady. Prostě aby byla sranda. Velice často to byly nyní tolik zatracované, nicméně v současnosti hojně vydáváním na DVD komerčně využívané estrády za účasti předních umělců, zejména komiků. Zde zvláště vynikali např. dosud zbožňovaná Jiřina Bohdalová, Vladimír Menšík, Miloš Kopecký, Jiří Sovák a jiní.
V těchto pořadech se náhle objevil neznámý komik, který vystupoval pod uměleckým jménem Smutný muž. Jeho pravé jméno nikdo neznal. Byl to opravdu výjimečný zjev. Na pódiu stál ve svislé, strnulé pozici a monotónním, tragickým hlasem přednášel takové kameňáky, že se všichni váleli smíchy. Tento člověk tak, jak se objevil, tak také náhle zmizel. Šuškandou se neslo, že se uchlastal. Nutno mu ale přiznat, že zjev to byl výjimečný, s nikým před ním ani po něm srovnatelný. Čas oponou trhl, nad Smutným mužem se zavřela voda. Dnes si na něho vzpomene pár pamětníků.
Až nyní. Na scéně se objevil komik, který zdá se z tvorby Smutného muže bohatě čerpá. Protože zastává vysokou státní funkci – ministra financí České republiky a fakticky vládne státu, má o veřejnou scénu a mediální publicitu bohatě postaráno. Podobně jako Smutný muž na sebe soustřeďuje pozornost a tím roste jeho pravomoc. Nebo moc? Každopádně před ním sráží paty i předseda vlády. Když on bouchne do stolu, otřásá se celá republika.
Co má společného se Smutným mužem? Jeho mluva je stejně monotónní a tragická jako u jeho vzoru, Smutného muže. I výraz jeho tváře je stejně tragický. Z jeho očí čiší strach a hrůza, neboť on jediný vidí do budoucnosti. On jediný vidí, do jaké katastrofy se řítí Česká republika, jaký osud jí čeká, jestliže se neobjeví bohatýr jeho formátu, který katastrofu odvrátí. Jeho kamenná tvář vyzařuje odpovědnost, kterou si uvědomuje a pevné odhodlání s nasazením vlastního života této katastrofě zabránit. Prostě nastavit vlastní bedra pro záchranu lidstva. Jednoduše tím, že se svých beder ji přehodí na bedra těch nejspodnějších.
A pozor. V tomto pevném vizionářském nasazení tragickým hlasem vypouští stejné kameňáky jako jeho vzor. Vůbec mu nevadí, že si přímo odporuje. To komik může.
Několik jeho moudrých kameňáků jsem již uvedl v příspěvku Koaliční smlouva – překlad do hovorové češtiny.
Nyní se mu opět podařilo pronést dvě zrnka moudrosti. Prvým byla jeho reakce na nález Ústavního soudu, kterým mu bylo nařízeno vyplatit státní příspěvek stavebního spoření v původní výši, dle uzavřených smluv. Ústavní soud mu prostě sdělil, že svým rozhodnutím porušil zákon. Dopustil se zločinu. To ho rozčílilo natolik, že začal dupat nožičkama jako rozmazlené dítko, kterému spadly hračky do kanálu a sebral prostému lidu mašinky. Tragickým hlasem oznámil, že když musí vyplatit tyto příspěvky, nedá regionům příspěvek na regionální dopravu. Tyto spoje je nutno zrušit. Na furt. Nejsou peníze. Ať lidi chodí pěšky, když se nakapsovali na stavebním spoření.
No a hle. Neuplynulo ani mnoho času a nyní, když odborové organizace dopravy vyhlásily jednodenní stávku, že tedy zastaví dopravu na 24 hodin, tentýž komik ve svých prominentních vysílacích relacích stejně tragickým hlasem se stejně tragickým výrazem označuje odborářské předáky za zločince, neboť porušují zákon a vyhrožuje, že z nich bude vymáhat náhradu vzniklé škody. Protože pouze on vidí tu křivdu páchanou na prostém lidu a jak to celou republiku přiblíží ke katastrofě, před kterou on ze všech sil republiku chrání. To vše proto, že se na 24 hodin zastaví spoje, včetně těch regionálních. Lidičky, jejichž blaho leží tomuto komikovi na srdci nejvíce, se nedostanou do práce. Po celý jeden den.
Smutný muž by z této konkurence byl jistě ještě smutnější.
Jan Sladký